Néhány hét kell már csak, hogy a kis elsősök megismerkedjenek az első betűkkel. Ezt követi az olvasástanulás olyan mérföldköve, amely sok kisgyereknek gondot okoz: az összeolvasás. Nélkülözhetetlen, de korántsem könnyű lépés. Itt indul a biztos olvasástechnika kialakulása. Két fontos dolog kell hozzá: biztos betűismeret és a hallott szavak hangokra bontása-összeillesztése. Ebben a folyamatban legnagyobb mértékben a látásunkat,hallásunkat és a munkamemóriát használjuk többek között.
Van olyan kisgyerek, aki egy-két nap alatt megérti az összeolvasást. A legtöbb gyereknek szüksége van egy-két hétre, mire belejön, s vannak néhányan, akik több hónapig is bajlódnak vele (gyakran ők sem feltétlenül diszlexiások, csak az analízis-szintézis lassan érik).
Mi az, ami könnyebbé teheti ezt a folyamatot? Egy lehetőség a mozgás és tapintás bekapcsolása, a multiszenzoros tanulás. Nem újdonság ez, a régi idők tanítói is használták. Gondolhatunk például a fonomimikára. A nyolcvanas-kilencvenes években elszórtan felbukkantak hasonló ötletek tanítói kézikönyvekben, ötlettárakban.
Az első lépés két hang összekapcsolása, két betű összeolvasása. A Meixner-módszerben először magánhangzóhoz olvasunk mássalhangzót, hogy az esetlegesen ejtett segédhang zavaró hatását amennyire lehet, kiküszöböljük. Néhány nap műlva következik a mássalhangzóval kezdődő szótagok olvasása, amely általában nehezebb a kis kezdő olvasók számára. Ezen szótagok némelyike értelmes, mások kezdőszótagként foghatók fel, amit értelmes szóvá lehet kiegészíteni.
A régi könyveket elővéve ötletes papír alapú mozgatható, forgatható, lapozható, hajtogatható kis eszközöket találni, amelyek a legó összepattintásához hasonló, egyszerű mozdulattal egészítik ki az összeolvasás mozzanatát. Segítik az olvasás irányának rögzítését is.
A nehezen megülő, eleven és a folyton matató-pakoló gyerekeknek sokkal motiválóbb egy működő papírkütyü, mint egy tankönyv
A nehezen megülő, eleven és a folyton matató-pakoló gyerekeknek sokkal motiválóbb egy működő papírkütyü, mint egy tankönyv
Magánhangzóhoz olvasunk mássalhangzót
Általában betűmozi néven fut a kis hasítékos papírkeret, amelybe egy betűkkel ellátott szalagot fűzünk és minden összeolvasás után egyet lépünk lefelé.
A hajtogatós szirmú betűvirágnál kívülről olvasunk befelé.
Mássalhangzóhoz olvasunk magánhangzót
A Milton-kapcsos korongok közül az alsón vannak a magánhangzók, a felsőn pedig a kezdő mássalhangzó és az összeolvasó ablak.
Nyomtatható változatban is elkészítettem ezeket, csak a betűket cseréltem ki. Milton-kapocs és tűzőgép kell majd az összeállításhoz.
Színesben:
és fekete-fehérben:
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése