Aki fejlesztéssel foglalkozik, ilyenkor augusztus végén rendszerint már pörgeti az agyát, gyűjti az ötleteket a fejlesztési tervekhez. Nekem idén a felsősök fejlesztése lesz a legfőbb kihívás, ehhez gyűjtöm az ötleteket. Meglepő, mennyi mindenre jó egy egyszerű, mindig kéznél lévő négyzetrácsos lap.A Pinterestről hoztam ötleteket.
A felsősök közül is sokaknak szüksége van még grafomotoros fejlesztésre, a síkbeli tájékozódás javítására. Hasznos lehet számukra minden táblázatos, négyzetrácsos feladat. A csoszogókat sok mindenki ismeri.
Ábramásolásból vagy a nagyon realisztikus, vagy az absztrakt ábrák jönnek be nekik. Az előbbire nagyon jók a különféle emojik, pixelgrafikák másolása (Pixel Art keresőszóval érdemes képeket keresni.) Például Star Wars rajongóknak motiváló lehet a kedves R2D2 robot.
Rajzból is hasznos, ha a gyerekek értik, hogy az előtt-mögött, előtérben-háttérben viszonylatok hogyan is képeződnek le a síkban. Ez is nehézséget okoz sok idősebb diáknak. A bonyolultan fonódó kelta csomók hasznosak a felsősök síkbeli tájékozódása javításához.
Jó lazító, nyugtató feladat egy stresszes napon a kelta csomók színezése, az eredmény pedig egészen mutatós, eredeti.
Erre a célra lehet használni látványos optikai illúziókat is, ahol a síklapon térbeli figurákat jelenítünk meg, ezek lehetnek valóságosak vagy trükkösek.
Vagy akár iszlám mozaikmintákat.
Az ívek könnyed, pontos rajzolásához jó, és látványos, a tetkókhoz hasonló motívumvilágú az indiai eredetű krétarajz-művészet, a Kolam-minták másoltatása. A legenda szerint régen ezeket rizslisztből készítették, hogy a hangyákat távolt tartsák az élelmiszerektől. Ez tényleg segíthet a macskakaparásokon, ha szép lassan rajzoltatjuk.
A kitartó, koncentrált munkát segíti a következő egyszerű színezős türelemjáték a figyelem fejlesztéséhez:
A további ötleteket bátran rábízhatjuk a tanítványainkra, lehet, hogy még jobbakat találnak ki maguknak. Középiskolás koromban sok ilyesmit rajzolgattam a magam szórakoztatására.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése