Ismeritek a mosonmagyaróvári Futurát, ezt az egyedi tudományos játszóházat? Most fejlesztős szemmel fogjuk végigjárni ezt a családi vagy gyerekcsoportos kirándulások számára igazán motiváló és izgalmas helyet.
Hétvégén a Futurában jártunk a családdal és nem tudtam nem szakmai szemmel nézni ezt a gyerekek számára rendkívül tartalmas szórakozást nyújtó intézményt. Ez a hely ugyanis Magyarország legnagyobb interaktív tudományos játszóháza. A kialakítás legfontosabb rendező elve a játékos felfedező tanulás lehetőségének maximális biztosítása mindenki számára. A labirintusszerű épület négy szintje a négy őselem köré csoportosítva rendezte el a különféle témákat. Úgymint tűz(fény, lézer, csillagászat), víz(pancsoló, homokozók, akváriumok, batiszkáf), föld(egyensúlyozók, vulkánok, földrengések, talaj), levegő(repülő szerkezetek, hanghullámok, hangszerek). Most képességterületek szerint csoportosítva mutatom be a legérdekesebb részeket.
Három gyerekkel vettünk részt a kiállításon és a programokon, 2, 5 és 8 évesekkel. A legkedvezőbb számunkra a 7490 Ft-os családi jegy volt, ami relatíve drágának tűnik, de utánaszámolva mégis megéri. Két vidéki vagy másfél budapesti privát fejlesztő foglalkozás áráért kb. ötórányi intenzív és önálló felfedező játék jár cserébe. Ez napijegy, karszalagot kaptunk, tehát ha a gyerekek telítődtek, ki lehetett jönni, külső helyszínen étkezhetünk, vagy mi például a legkisebbünket hazavittük délben aludni.
Nézzük végig sorra az egyes helyszíneket képességterületek szerint.
Egyensúly, figyelem
A Föld részlegen számos egyensúlyozó játékot próbálhatunk ki, egyesekkel találkozhattunk már játszótereken vagy fejlesztőszobákban is. A bal oldalon látható egyensúlyozó ösvény fekete, négyzet alakú lapjai mindegyikének más az alátámasztása, van rugós, labdás, íves és ék alakú billenővel ellátott. Végigjárása elég intenzív átmozgató élmény.
Nagymozgások
Az egyik zugban a kicsik számára alkalmas játszósarok kapott helyet rengeteg szivacstéglával, matracokkal és néhány BoboCar járgánnyal (amik inkább képen néznek ki jól, öt évesnél kisebbek számára kissé nehezen hajthatóak, de legalább biztonságosak, ha már esetlenek). Felnőttként arra készüljünk, hogy a sok-sok lépcső végigjárásakor garantáltan alaposan át lesz mozgatva minden ízületünk.
Taktilis és egyéb észlelésekre nyújt lehetőséget a tapizó- és illatfal, az előbbinél különféle textúrájú anyagokat lehet kitapintani és azonosítani, az utóbbinál a kis ajtócskákat felnyitva apró illóolajos üvegcséket nyitunk meg, és gyógynövények illatát azonosíthatjuk, ismerhetjük meg.
Van mezítlábas ösvény is, amelynek közepén egy érdekes, vízmedence illúzióját keltő mozgó vetített képes területet találunk, amely a kisebbek érzékelését be is tudja csapni, alig merek belelépni. Számukra még nehezen eldönthető, hogy az a mozgó izé most víz vagy sem.
A talajszelvényeknél szintén van matatófal, ami összehozza a tátványt, tapintást, illatot.
Néhány extrém, szokatlan taktilis élményt kínáló attrakcióval is szolgálnak itt, az egyik a fakíroknak való szöges ágy, amin tényleg nem fájdalmas a fekvés (kipróbáltam).
Szintén a meglepő, intenzív érzetekre épít a kényelmes, vajszínű bőrfotelnek kinéző földrengés-szimulátor, amelybe beülve mi magunk szabályozhatjuk a "földrengés" intenzitását.
Vizuális észlelésünket birizgálja az egész létesítmény egy az egyben, hiszen minden sarok valami hívogató, felfedezni való újdonságot rejt. De a leginkább látást és gondolkodást csiszoló rész a térség hagyományos és jelenlegi gazdálkodását bemutató puzzle-fal: aranymosó műhelyet, kavicsbányát, mezőgazasági üzemet lehet összerakni a szokatlanul darabolt, mágneses háromszögekből.
Az apró részletek megfigyelésében az élőlények segítenek: akváriumban halak, terráriumban botsáskák és egy különleges csőrendszerben közlekedő levélrágó hangyák kínálják magukat a fürkésző tekinteteknek.
Hangok világa
Az első attrakciók egyike a különböző magasságú vízoszlopokkal megtöltött, szépen csengő üvegekből álló hangszer, ahol ULWILLA-színeskotta segítségével komplett dalokat is eljátszhatunk.
A Levegő részleg elején található a a járható orgona.A kicsiket pillanatok alatt drámai hangulatú zeneművek rögönzésére csábítja. Mindenféle mozgást kipróbálva alkotnak vadulnak. Kifinomultabb lelkek itt is találhatnak színes kottákat, amelyből a hangokat szépen sorba szedve játszhatják el a választott dallamot a Bogyó és Babócától a Szélről legeljeteken át a Star Wars zenéjéig. Eléggé ütős élmény a Darth Vader témát lazán, spontánul letáncolni a nagyméretű hangszeren. Igen, Te is képes vagy rá!
A hangrezgéseket látható-tapintható formában eleveníti meg egy sok ponton felfüggesztett fémspirál. Szemmel láthatóvá válik a rezgéshullámok terjedése, miközben leng és zörgő hangot is ad.
A Levegő szinten találhatunk egy csinos kis előadótermet, az egyetemi nagyelőadók kicsinyített mását, ahol egyszerű, szemléletes hangtani kísérleteket mutatnak be hangszerekkel, hétköznapi eszközökkel és lufikkal, akár egy ötévesnek is élvezhető formában.
A taktilis és vizuális terület közötti kapcsolatot építgeti a körbejárható vulkánfal, ahol a rajzon jelölt zónák anyagait (pl. bazalt, vulkáni hamu) kézbe vehetik, megtapinthatják az érdeklődők.
Térélmények
A Futurának otthont adó favázas tégla magtárépület maga is egy térélmény labirintusszerű szerkezetével, a gerendák közti átlátásaival-takarásaival és a hajdani garatok helyén megnyitott födémekkel, amelyen át láthatóak az alsóbb és felsőbb szintek egyes részletei.Külön érdekesség a kilátás a kis lőrésszerű ablakokon a kisvárosi utcákra. Az újonnan hozzáépített kiszolgáló rész pedig hatalmas üvegfalakon át látni engedi a város templomtornyait és a távolabb elhelyezkedő rengeteg szélkereket.
Egy búvárhajóhoz hasonló batiszkáfba is bekuckózhatunk, ahol a merülés élményét próbálhatjuk ki a Duna élővilágával ismerkedve.
A kötéllabirintusban különféle színű köteleket végigjárva kell eligazodnunk a térbeli viszonylatokban.
Szintén a bekuckózás élményét adja a planetárium sátor, ahol egy érdekes oktatófilm és a fejünk fölé vetített csillagképek csalogatnak ki a hétköznapokból az Univerzumba.
Az időfogalmat evolúciós léptékre tágítja a földi élővilág történetén végigívelő, izgalmas társasjáték.
Gondolkodás
Sokféle fejtörőt helyeztek el a termekben, például logikai játékokat, mágneses fogaskerekekből tetszés szerint felépíthető hajtásrendszereket.
Nagyon izgalmas az az okos homokozó, ahol a gyerekek által épített mélyedéseket, buckákat valós időben beméri egy szintező és rávetíti a homokra a szintvonalakat, térképszíneket. A térképolvasás alapjait játékos, élményszerű módon lehet megismerni és megunhatatlan!
Archimédeszi csavarról olvashattunk anno a töri órákon, hát itt el is készítették rozsdamentes acélból. Pingponglabdákat lehet felfuvarozni vele a felső szintre, meghazudtolva a gravitációt.Finommozgások
Csapos kialakítású faépítővel építhetnek a kisebbek, egészen masszív építményeket hozva létre egyetlen kötőelem nélkül. A Föld szintjén ezenkívül van egy építőkockás terepasztal, ahol az asztal alatt elrejtett forgattyúval földrengést generálva büntetlenül rombolhatják le műveiket az arra hajlamos rosszcsont nebulók.
Megunhatatlan még az a Szigetköz vízrendszerére sok ponton utaló vízi játszóeszköz, ahol számtalanféle vizes kísérletet próbálhatnak ki az érdeklődőka körbe-körbe áramló langyos vízben pancsolva. Mágneses gátak, hajózsilip, szökőkúton pingponglabda lebegtetése, fixen rögzített vízipisztollyal, a vízsugár erejével egy golyópályán labda felfelé vezetése, vízturbina beépítése, hallépcső-modellen a vízáramlás megfigyelése, örvénygenerátor, valamint az archimédeszi csavar kínál megunhatatlan vizezős mókát a gyerekeknek. Alsó hangon fél órányi időt érdemes ideszánni.
A létesítmény babakocsi- és kerekesszék-kompatibilis, s bár minden korosztálynak kínál felfedezni valókat, azért az 5-15 évesek a leginkább vevők az ilyesfajta attrakciókra. A kistesót is nyugodtan el lehet hozni, a szivacstégla, a BoboCar, a homokgyurmás homokozó, a fogaskerekek és az orgona a pici gyerekek számára is szórakoztató. Persze így is kimaradt egy csomó minden (repcsiszimulátor, 5D mozi, stb), ami miatt még visszajövünk.
Iskolás csoportoknak még érdekes lehet a közelben gyalog is elérhető kalandpark, vagy a Pisztráng Kör dunaszigeti Waldorf ökoparkja és erdei iskolája, ahol a szabad levegőn felfrissülve lehet tartalmas kerek egésszé tenni egy kirándulási napot.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése