2025. március 21., péntek

Szorzótáblák - kvízkártyák

 Az egyik kínai rendelős oldalon találtam egy "Logical Thinking Game" névvel ellátott fejlesztő játékot, amely gyakorlatilag egy tevékenykedésbe fordított feleletválasztós kvíz. Egy felül nyitott, keskeny fadobozról van szó, az oldalán négy fúrt lyukkal plusz egy fatüskéről. A kártyákon egy-egy feladvány található, négy válasszal, amiből csak egy a helyes. A kártyák alul a helyes válasznak megfelelő helyen hosszúkás nyílással vannak ellátva, így a jó válasz "kiengedi" a kártyát, a hibás nem. A játék szintje körülbelül 5-7 éveseknek megfelelő. 


Hasznos holmi, fához értő emberek könnyedén készíthetnek hasonlót. Ilyen játékot  a diszkalkuliával kapcsolatos tanulmányaim gyakorlatán láttam, először, olyan máfél évtizede és amint lehetett, rögtön rendeltem magamnak egyet. Olyan eszköz ez, amelynek használata használata bővíthető sokféle témára, tartalomra. Első lépésként készítettem egy univerzális, üres szerkeszthető kártyát. 



Utána arra gondoltam, készítek egy gyakorló kártyasorozatot, amely segítheti a szorzótábla nehezebben megjegyezhető eleminek begyakorlását, másodiktól felfelé gyakorlatilag amíg szükséges. 




Kinyomtatva, laminálva tartósabb. 


Főnevek és igék csoportosító: -t végű szavak

 A főnevek és igék megkülönböztetésének feltéle azt megértenni, hogy a főnév valamit megnevez, az ige pedig cselelkvést, történést fejez ki. A múlt idejű igéket a gyerekek gyakran csak formai jegyek, a múlt idő jele alapján ismerik fel. Az alaposabb megértés feltétele, hogy ezeken a nyilvánvaló formai jegyeken a gyerek túllásson. Ezt segíti ez a csoportosítós feladat, minden szó -t, -tt betűre végződik, a szófajuk, igeidejük mégis teljesen különböző lehet. 3-4. osztálytól ajánlom.